Su Ne Zaman İçilmeli?


Su Ne Zaman İçilmeli?

Su ne zaman içilmeli? Su içmek için günün en iyi zamanı her 30 dakikada birdir. Ancak susadığınız her an veya fiziksel aktivite öncesinde, sırasında ve sonrasında da su içebilirsiniz. Başka bir deyişle, kendinizi vücudunuzun ihtiyacından fazla içmeye zorlamamalısınız. Ancak susadığınızı hissediyorsanız, su içmenin tam zamanıdır.

Vücudunuzun gün boyunca nemli kalmasını sağlamak için sabah uyanır uyanmaz su içmek önemlidir. Limon suyuyla birlikte bir bardak ılık su içmek, vücudunuzdaki toksinleri atmaya ve ağız kokusundan da kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Su insan sağlığı açısından hayati derecede önemli bir içecek olduğundan susuzluk hissettiğiniz anda su içmeniz her zaman önerilmektedir.

Gün içinde düzenli aralıklarla su içmek vücudunuzun her zaman nemli kalmasını sağlar. Günde 8 bardak su içtiğinizden emin olun! Böylece vücudunuzdaki toksinleri atarken böbreklerinizin yapacak yeterli işi olacaktır. Su, sağlığınız için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir. Cildiniz için iyidir. Organlarınızı iyi çalışır durumda tutmanıza yardımcı olur. Ayrıca su içmek; kilo vermek istiyorsanız size her zaman destek olacaktır.

Çok Fazla Su İçmek Zararlı Mı?

Kendinizi nemli tutmak da önemlidir! Su içmek tam da bunu yapmanın kolay bir yoludur. Ama ne kadar içmelisin? Ne zaman içmelisin? Ve çok fazla su tehlikeli olabilir mi? Her gün ne kadar su tüketmeniz gerektiğine dair kesin bir formül yoktur. Ancak vücudunuz için en iyi olanı bulmanıza yardımcı olabilecek bazı yönergeler vardır.

Susadığınız zaman su içmelisiniz. Konu su içmeye geldiğinde muhtemelen en önemli kural budur! Susadığınızı hissederseniz biraz su için! Susuzluk vücudunuzun sıvıya ihtiyacı olduğunun bir işaretidir. Bu nedenle susuz kalarak bir sorun haline gelmeden önce bu ihtiyacı gidermelisiniz. Bütün bu bilgiler ışığında nasıl az su içmek zararlıysa aşırı su içmek de zararlı olabilecektir. Aşırı su içmek kimi zaman hiponatremi ve su zehirlenmesine de neden olmaktadır.

Su İçmek

Su İçmek Neden Önemlidir?

Su vücut ısısını korumaya yardımcı olmaktadır. Ayrıca su eklemleri ve kasları destekler. Bununla birlikte su, vücutta besin ve oksijen taşınmasına yardımcı olur. Vücudunuzda yeterli su olmadığında, kanınız daha kalın ve daha konsantre hale gelir ve bu da bir dizi sağlık sorununa yol açabilir. Bundan dolayı yeteri kadar su tüketmeniz her zaman önemlidir.

Su, besinlerin sindirilmesine ve besinlerin besinlerden vücuda emilmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca idrar ve ter yoluyla atık ürünleri uzaklaştırarak sistemimizi temizlemeye destek olur. Su, bitkiler ve hayvanlar da dahil olmak üzere yeryüzündeki tüm canlılar için gerekli bir besindir. Buna ek olarak su, yüksek bir ısı kapasitesine sahip olduğundan vücut sıcaklığının korunmasına yardımcı olur. Ayrıca cildin nemli ve yumuşak kalmasında hayati bir rol oynamaktadır.

Terleme veya ishal nedeniyle vücudumuzdan çok fazla su kaybettiğimizde kan hacmimizin azalması ve normal aktiviteleri kolayca gerçekleştiremeyeceğimiz için kendimizi yorgun ve halsiz hissederiz. Böyle durumlarda su tüketmek hayat kurtarıcı bir etkiye sahip olmaktadır. Burada ne kadar su içtiğinize de dikkat etmek durumundasınız.

Ne Kadar Su İçmeliyiz?

Yapılan araştırmalara göre, erkeklerin günde yaklaşık 3 litre (yaklaşık 13 bardak) toplam içeceğe, kadınların ise yaklaşık 2,2 litre (yaklaşık 9 bardak) ihtiyacı olduğunu söylüyor. Bu, meyve suları, süt ve soda dahil olmak üzere tüm kaynaklardan ve meyve ve sebzeler gibi su içeren gıdalardan gelen suyu içerir. Burada tüketilecek olan miktar yiyeceklerdeki sıvı miktarı, türüne ve hazırlanma şekline göre değişmektedir. Bütün bu bilgiler ışığında günde ortalama 2 litre civarında su tüketmek her zaman önerilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.