Neden Kilo Alamıyorum?


Neden Kilo Alamıyorum?

Kilo almak istiyorsunuz ama nasıl yapacağınızdan emin değilsiniz. Çok yiyorsunuz ve kilo almıyorsunuz. Ne yapmalısınız? İlk akla gelen metabolizma hızı yüksek doğan bazı insanlar olduğudur. Örneğin, bazı insanlar uyurken bile diğerlerinden daha fazla kalori yakma eğilimindedir. Bu, vücutları dinlenme halindeyken diğerlerinden daha fazla enerji kullandığı için kilo almakta zorlanacakları anlamına gelir.

İnsanların kilo alamamasının ikinci nedeni, vücut boyutlarına ve aktivite seviyelerine göre çok az kalori alıyor olmalarıdır. Bu durumda, vücudunuz optimal oranda kilo almaya başlayana kadar günlük kalori alımınızı 500-1000 kalori artırmanız gerekir. Kalori alımınızı artırırken günlük beslenme ihtiyaçlarınızı karşılamanıza yardımcı olabilecek hem protein hem de karbonhidrat içeren protein içecekleri veya öğün değiştirme çubukları gibi takviyeler de alabilirsiniz.

Hızlı kilo almanın bir başka yolu da kuvvet antrenmanıdır. Bu ağır ağırlıklar kaldırmanız gerekmez. Ancak kas kütlesine sahip olmak vücudunuzun yağ yakmasını ve hem güç hem de dayanıklılığa yardımcı olan kas dokusu oluşturmasını kolaylaştıracaktır. Peki, 1 haftada 5 kilo almak mümkün müdür?

1 Haftada 5 kilo Almak İçin Ne Yapmalıyım?

Şayet 1 haftada 5 kilo almak istiyorsanız, yapmanız gereken ilk şey, metabolizmanızın yüksek mi yoksa düşük mü olduğunu bulmaktır. Şayet metabolizmanız yüksekse, vücudunuzun normalden daha fazla kalori yakacağı ve bu da kilo almanızı zorlaştıracağı anlamına gelir. Metabolizmanız düşükse, bu vücudunuzun normal kadar fazla kalori yakmayacağı anlamına gelir. Bu da kilo almanızı kolaylaşacağı anlamına gelir.

Metabolizmanızın yüksek mi yoksa düşük mü olduğunu bilmek istiyorsanız, bir eczaneden veya yaşadığınız yere yakın herhangi bir tıbbi mağazadan evde metabolik test yapabilirsiniz. Bu test, 10 dakika dinlendikten sonra kanınızdaki oksijen miktarını ölçerek vücudunuzun ne kadar hızlı kalori yaktığını ölçer.

Sonuçlar metabolizmanızın yüksek olduğunu gösteriyorsa, bu kilo almanız zor demektir. Aksini gösterirlerse, yeterli zaman verilirse kilo almanız kolay olacaktır. Çünkü bu testin sonuçları, kişinin hangi yiyeceği yedikten sonra yediğine bağlı olarak değişebileceğinden, bunu aldıktan sonra sağlıklı yiyecekler yemeye devam edebilirsiniz.

Neden Kilo Alamıyorum?

Kilo Alamıyorum

Çok Yiyip Kilo Alamayanlar Ne Yapmalı?

Kilo alamıyorsanız, nedenini merak ediyor olabilirsiniz. İnsanların kilo almakta zorlanmasının birçok nedeni vardır. Mesela çok fazla veya çok az yiyorsanız bu bir sorun olacaktır. İki uç arasında mutlu bir ortam bulmanız gerekiyor. Yeterince kalori almıyorsanız da kilo alamazsınız. Günde 1500 kaloriden daha az yerseniz, vücudunuzun tükettiğinden daha fazla enerji kullanması mümkündür. Bu da aslında kilo verdiği anlamına gelir. Metabolizmanız da bu nedenle yavaşlıyor olabilir.

Stres, kortizol seviyelerinin yükselmesine neden olur ve bu da vücudunuzun depolanmış yağları enerji için yakılabilmesi için kan dolaşımınıza salmasına neden olur. Bu, normalden daha fazla yemek yediğinizde bile kilo almanızı engelleyebilir. Ayrıca yağ, yavaş yanan bir yakıt kaynağıdır, yani düzenli olarak yeterince tüketmezseniz, vücudunuz bunun yerine karbonhidratları yakar. Bu, yağ kazanımı yerine kas kaybına yol açar.

Zor Kilo Alıyorum Ne Yapmalıyım?

Kilo alamamanızın birçok nedeni olabilir. Bu nedenlerden bazıları şunlardır:

  • Çok fazla egzersiz yapıyorsunuz ve tüm kalorilerinizi yakıyorsunuz.
  • Yeterince yemiyorsunuz veya doğru türde yiyecekler tüketmiyorsunuz.
  • Vücudunuz, yediğiniz yiyecekleri tüketmek için yavaş olan düşük bir metabolizmaya sahiptir.

Kilo almaya çalışan herhangi bir kişinin yapması gereken ilk şey, vücut yağ yüzdesini ölçmektir. Bu, deri kıvrımlı bir kumpas kullanılarak veya vücut yağlarının bir profesyonel tarafından test edilmesiyle yapılabilir. Vücut yağ yüzdenizi öğrendikten sonra, bu bilgiyi diyetinizi ve egzersiz rutininizi ayarlamak için kullanabilirsiniz. Böylece aynı anda hem kas kazanır hem de yağ kaybedersiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.