Elma Kaç Kalori? ( DETAYLI )


Elma Kaç Kalori? ( DETAYLI )

Kolesterol seviyesinin düşürülmesinde etkili bir meyve olan elma kaç kalori? 1 adet elma ortalama 90 kalori olarak hesaplanmaktadır. Bundan dolayı elma pek çok farklı diyet listesinde yer almaktadır. Elmalar, kolesterol seviyelerini düşürmeye, kalp hastalığı riskini azaltmaya, kabızlığı önlemeye ve sindirime yardımcı olan harika bir diyet lifi kaynağıdır.

Elma, B1, B2, B5 vitaminleri ve folat içermektedir. Yağ oranı düşüktür. Ancak su içeriği yüksektir. Bu da onları kilo vermek veya sağlıklı bir kiloyu korumak isteyenler için iyi bir yiyecek seçimi haline getirir. Çünkü günlük alımınıza çok fazla kalori eklemeden sizi doldururlar. Son zamanlarda farklı diyet listelerinde karşımıza çıkan elma kaç kalori olarak hesaplanır? İşte detaylar!

1 Adet Kırmızı Elma Kaç Kalori?

Orta boy bir elma yaklaşık 95 kalori içerir. Küçük bir elma yaklaşık 75 kalori içerir. Büyük bir elma yaklaşık 120 kalori içermektedir. Bir elmadaki kalori, elmanın çeşidine ve büyüklüğüne ve ne kadar yediğinize bağlıdır. Orta boy bir yeşil veya kırmızı elma yaklaşık 95 kaloriye sahiptir. Elmalar yağ oranı düşük ve lif oranı yüksektir. Ayrıca, kilo vermeye veya genel olarak daha sağlıklı beslenmeye çalışan herkes için onları sağlıklı bir seçim haline getiren bir dizi vitamin ve mineral içermektedir.

  • 1 küçük boy elma: (2-3/4 inç uzunluğunda) kırmızı elma (yaklaşık 80 gram) = 95 kalori
  • 1 orta boy elma: (3-1/8 inç uzunluğunda) kırmızı elma (yaklaşık 110 gram) = 105 kalori
  • 1 büyük elma: (3-7/8 inç uzunluğunda) kırmızı elma (yaklaşık 140 gram) = 130 kalori

Elma, çiğ veya pişmiş olarak yenebilen bir meyvedir. Aynı zamanda gül ailesindeki bir grup ağacın adıdır. Elmalar meyve suyu, elma şarabı, turta ve diğer tatlıları yapmak için kullanılır. Elmalar iyi bir lif, C vitamini ve potasyum kaynağıdır. Peki, son derece yararlı bir meyve olan elma nasıl tüketilmelidir? İşte yanıtı!

Elma Kalorisi

Elma Nasıl Tüketilmelidir?

Elmaları yemenin en iyi yolu, besinleri pişmiş elmalardan daha iyi koruduğu için çiğ yemektir. Pişmiş elmaları yemeyi tercih ediyorsanız, onları kaynatmak yerine pişirmeyi denemelisiniz. Çünkü besin değerlerini kaynatmaktan daha iyi koruyacaktır. Bir elma dilimini mikrodalgada pişirirseniz, yine de besleyici olacaktır. Ancak oluşan ısı hasarı nedeniyle C vitamini içeriğinin bir kısmını ve diğer bazı vitaminleri kaybedecektir.

Elmalar genellikle çiğ olarak yenir. Atıştırmalık olarak yenebilir veya salatalara ve diğer yemeklere eklenebilirler. Elmalar, kolesterol seviyelerini düşürmeye ve kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olan pektin lifi içermektedir. Elmaları kabuğuyla yiyebilir veya yemeden önce çıkarabilirsiniz. Elma, kanser ve diğer hastalıkları önlemeye yardımcı olan antioksidanlar içerir.

Salatalarda veya kendi başlarına atıştırmalık olarak harikadırlar, ancak çok fazla yağ veya kalori eklemeden lezzet ve doku eklemek için güveç veya çorba gibi ana yemeklere de eklenebilirler. Elmalar lezzetli olmasının yanı sıra, diğer meyveler gibi kesme veya soyma gerektirmediği için yemesi kolaydır.

Diyette Kırmızı Elma Yenir Mi?

Kilo vermeye çalışıyorsanız, çok fazla kalori ve şeker içerdiğinden çok fazla kırmızı elma yemek istemeyebilirsiniz. Diyet yapıyorsanız, bunları ölçülü olarak tüketmek veya hiç kilo vermek istemiyorsanız, bir portakalla değiştirmek en iyisidir.

Tüm meyvelerin doğal şekerler içerdiğini unutmayın. Bu da, ölçülü tüketildiğinde sağlıklı atıştırmalıklar olmalarına rağmen, genellikle sebzelerden daha kalorili oldukları anlamına gelir.

Bir elmadaki kalori miktarı, büyüklüğüne ve nasıl hazırlandığına bağlıdır. Örneğin orta boy bir elmanın yaklaşık 95 kalorisi vardır. Kırmızı elmadaki tam kalori miktarı, büyüklüğüne ve nasıl hazırlandığına bağlıdır. Örneğin, orta boy bir kırmızı elma yaklaşık 95 kaloriye sahiptir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.