Buğday Çimi Faydaları Nelerdir?


Buğday Çimi Faydaları Nelerdir?

Çim tohumları kullanılarak elde edilen buğday çimi nasıl tüketilmeli? Meyve suyu besinleri olarak karşımıza çıkan buğday çimi suyunu kimler içemez? Farklı durumlarda sıklıkla önerilen buğday çimi kilo verdirir mi? İşte detaylar!

Buğday çimi, buğdayın çim tohumundan yapılan popüler bir meyve suyudur. Meyve suyu besinler, proteinler, vitaminler ve mineraller bakımından yüksektir. Vücudu toksinlerden arındırmaya, sindirimi iyileştirmeye ve bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı olmaktadır.

Buğday çimi, buğday tohumlarının suyundan ve bitkinin yapraklı kısmından yapılan popüler bir sağlık suyudur. Uzun yıllardır birçok insan tarafından kullanılmaktadır. Ancak son zamanlarda  birçok sağlık sorununa doğal bir çare olarak popülerlik kazanmıştır. Buğday çimi faydaları şunlardır:

  • Sindirimi iyileştirir.
  • Alerjileri tedavi eder.
  • Kanser büyümesini önler.
  • Diyabet ile yardımcı olur.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Buğday çimi, dünyadaki diğer tüm bitkilerden daha fazla klorofil içermektedir. Klorofil, toksinleri nötralize ederek ve kandaki oksijeni artırarak vücudun temizlenmesine yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda sağlıklı cilt, saç ve tırnakları desteklemektedir. Buğday çimi suyu, demir, potasyum ve magnezyum gibi birçok vitamin ve mineral sağlamaktadır. Buğday çimindeki lif içeriği, onu bağırsaktaki faydalı bakterileri besleyen mükemmel bir prebiyotik kaynağı yapmaktadır.

Buğday Çimi Nasıl Tüketilmelidir?

Buğday çimi, yeşil rengini veren klorofil bakımından zengindir. Ayrıca sindirime yardımcı olan enzimler içerir. Buğday çimi suyu taze veya kurutulmuş olarak tüketilebilir. Taze buğday çimi suyu tüketiliyorsa, uzun süre iyi saklanmadığı için sıkıldıktan sonra hemen tüketilmelidir.

Optimum sağlık yararları için günde 2-3 ons buğday çimi suyu içmeniz faydalı olacaktır. Buğday çimi tek başına tüketilebilir ya da smoothielere ekleyebilirsiniz. Ayrıca buğday çimini salatalara ekleyerek tüketmeniz mümkündür. Ayrıca bu ürün, lezzetin meyve ve sebzeler gibi diğer bileşenlerle iyi bir şekilde karışacağı yeşil meyve suları ve sebze suları gibi meyve sularında da bir bileşen olarak kullanılabilmektedir.

Buğday Çimi Fayfaları

Buğday Çimi Kimler İçemez?

Bazı insanlar, IBS semptomları (bağırsak sendromu) gibi lif alımına duyarlı kişiler tarafından tolere edilmeyen yüksek lif içeriği nedeniyle alerjik reaksiyonlara müsait olanlar buğday çiminden uzak durmalıdır. Yine şişkinlik ve mide bulantısı gibi sindirim sorunlarına neden olabileceğinden buğday çimi suyu içmekten kaçınmak durumundadır.

Buğday çimi, en iyi doğal vitamin ve mineral kaynaklarından biri olarak kabul edilen popüler bir sağlık gıdasıdır. Buğday çimi aslında bir ot değil, bir bitkidir, ancak bir çim gibi yetiştirilebilir. Bu noktada son zamanlarda buğday çiminin geniş kapsamlı bir alanda kullanıldığı bilinmektedir. Peki, buğday çimi kilo verdirir mi? İşte yanıtı!

Buğday Çimi Kilo Verdirir Mi?

Buğday çimi suyunu farklı yerlerden temin edebilirsiniz. Günümüz koşullarında buğday çiminin bazı diyet listelerinde bulunduğu bilinmektedir. Evde kendi meyve suyunuzu yapmak istiyorsanız evde kullanmak için bir meyve sıkacağıyla birlikte buğday çiminden içecek de elde edebilirsiniz.

Buğday çimi, yüzyıllardır kullanılan popüler bir sağlık gıdasıdır. Birçok sağlık durumu için doğal bir tedavi olarak lanse edilmiştir. Hatta bazı insanlar vücudu içten dışa iyileştirebileceğini iddia etmektedir. Buğday çimi, yoncaya benzeyen bir çim türü olan buğday çiminden yapılmaktadır. Antik çağlardan beri tıbbi amaçlar için kullanılmıştır. Bu ürünün kilo vermek konusunda etkili olduğu da bilinmektedir.

Buğday çimi besinler, vitaminler, mineraller ve enzimler açısından zengindir. Ayrıca yeşil rengini veren klorofil içerir. Klorofil, idrara çıkma veya bağırsak hareketleri yoluyla vücudunuzdaki toksinleri atarak kanınızı temizlemeye ve karaciğerinizi detoksifiye etmeye yardımcı olmaktadır. Meyve suyu, karaciğer ve safra kesenizdeki safra üretimini uyararak sindirimi iyileştirmeye yardımcı olur. Böylece kilo verme sürecine de destek olur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.