Bariatrik Diyet Nedir?


Bariatrik Diyet Nedir?

Nitelikli bir kilo verme diyeti olan Bariatrik diyeti nasıl yapılır? Son zamanlarda sıklıkla karşımıza çıkan Bariatrik beslenmek ne demek? İşte bu ve benzeri sorulara dair merak edilen ayrıntılar!

Bariatrik diyet nedir? Bariatrik diyet, gastrik bypass ameliyatı geçirenlerin kilo vermesine yardımcı olmak için tasarlanmış bir kilo verme diyetidir. Bu diyetin amacı, genel sağlığınızı iyileştirmenin yanı sıra kilo vermenize ve onu uzak tutmanıza yardımcı olmaktır.

“Bariatrik” terimi, mide ve/veya bağırsağın bir kısmının cerrahi olarak çıkarılmasıyla obezite ve/veya diyabet tedavisini ifade etmektedir. Bu terim ayrıca, kalori alımını azaltarak, egzersizi artırarak veya her ikisini birden yaparak insanların kilo vermesine yardımcı olan herhangi bir diyete de atıfta bulunabilmektedir. Peki, Bariatrik diyet nasıl yapılır? İşte detaylar!

Bariatrik Diyet Nasıl Yapılır?

Bu süreçteki ilk adım, tüm karbonhidratları ve şekerleri yemeyi bırakmaktır. Buna meyve, ekmek, makarna ve çoğu gıdada bulunan diğer karbonhidratlar dahildir. Biraz protein almanıza izin verilecek, ancak çok fazla yağ veya süt ürünlerine izin verilmeyecektir. Sebze yemenize izin verilmektedir. Ancak tatlarının olmaması için haşlanmaları veya buharda pişirilmeleri gerekir.

Bariatrik diyetler tipik olarak üç aşamaya ayrılmaktadır. Bunlar ameliyat öncesi aşama, geçiş aşaması ve ameliyat sonrası aşamasıdır. Bu aşamalar, her hastanın ihtiyaçlarına göre örtüşebilir veya birleştirilebilir. Ameliyat öncesi aşamada, hastaların yağsız et, balık ve fasulye, fındık ve tohum gibi vejetaryen seçenekleri içeren günde en az iki öğün yemeleri teşvik edilir. Beyaz ekmek ve makarna gibi işlenmiş gıdalardan da bu gıdalar yüksek olduğu için uzak durmalıdırlar.

Bariatrik diyet, kilo vermenize ve onu uzak tutmanıza yardımcı olan bir beslenme şeklidir. Bariatrik cerrahi geçirmiş kişiler için reçete edilen diyetin aynısıdır ve protein açısından zengin ve karbonhidrat açısından düşük bir diyet yemeyi içermektedir. Bariatrik diyet, yaktığınızdan daha az kalori yediğinizde kilo verdiğiniz fikrine dayanır. Protein açısından zengin ve karbonhidrat bakımından düşük bir diyet, kan şekerinizin çok yükselmesini veya çok düşmesini önlemeye yardımcı olmaktadır.

Bariatrik Diyet

Bariatrik Diyet Hangi Avantajları Sunar

Bu diyetin en büyük faydası, hızlı ve kolay bir şekilde kilo vermenize yardımcı olabilmesidir. Ayrıca, obezite veya genel olarak fazla kilolu olmanın neden olabileceği diyabet ve yüksek kolesterol seviyeleri gibi diğer durumlara da yardımcı olmaktadır.

En az altı hafta boyunca bu diyete bağlı kalırsanız, vücudunuzdaki kolesterol seviyelerinin yanı sıra kan basıncının düşmesine yardımcı olacaktır. Bu da, yüksek tansiyon ve diyabet gibi obezite ile ilişkili durumlar nedeniyle yaşamın ilerleyen dönemlerinde ortaya çıkan kalp hastalıklarının önlenmesine yardımcı olabilmektedir.

Bariatrik diyet, insanların kilo vermesine yardımcı olmak için reçete edilen kısıtlayıcı bir beslenme planıdır. Bariatrik cerrahi sonrası kilo vermeye yardımcı olmak için sıklıkla bir araç olarak kullanılır.

Bariatrik Beslenmek Ne Demek?

Bariatrik diyet planı, diğer yiyeceklerden (düşük kalorili yiyecekler) daha az kalori içeren yiyecekleri yemeyi içerir. Ayrıca gün boyunca her öğünde ve atıştırmada daha küçük porsiyonlar yemeniz gerekecektir. Bariatrik diyet, insanların kilo vermesine ve/veya kan şekerini kontrol etmesine yardımcı olmak için tasarlanmış bir diyettir. Aynı zamanda “Bariatrik Beslenme Diyeti” olarak da adlandırılır.

Bariatrik bir diyet, belirli gıda türlerinin belirli oranlarına dayanmaktadır. Bu diyette proteinler, karbonhidratlar ve yağların oranına dikkat edilmektedir. Yediğiniz her 2 gram karbonhidrat için yaklaşık 1 gram protein ve tükettiğiniz her 10 gram protein veya karbonhidrat için yaklaşık 3 gram yağ yemek gibi kriterler bariatrik beslenmenin içeriğinde yer almaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.